„Nora. Dom lalki” 25 marca 2015

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wydarzenie (Gala" Primus Inter Pares"}co roku na wiosnę przyciąga gości. Ta uroczystość ma niebagatelne znaczenie dla Gimnazjum w Zakrzowie.

Ale najpierw jest przedstawienie, które tradycyjnie przygotowuje koło teatralne i które jest zwieńczeniem półrocznej pracy nie tylko nad manierami młodych aktorów, ale nad tym, co najważniejsze pięknem teatru… Na Naszej Gimnazjalnej Scenie goście mogą rokrocznie zobaczyć ważne dramaty. Tym razem twórcy wybrali fascynującego IbsenaI akt utworu Nora (Dom lalki).

Objuczona świątecznymi zakupami Nora przychodzi do domu, w którym panuje radosny nastrój. Wszystko zaczyna układać się jak najlepiej. Jej mąż, Torwald Helmer, objął właśnie posadę dyrektora Banku Akcyjnego, co znacząco wpłynie na poprawę sytuacji materialnej rodziny. Rozmowę małżonków o świątecznych przygotowaniach i związanych z nimi wydatkach przerywa przybycie nieoczekiwanego gościa…

Henrik Ibsen

Nora (Dom lalki)

Osoby

Torwald Helmer: Robert Ryba

Nora, jego żona: Natalia Mirocha

Dr Rank: Paweł Stawowy

Krystyna Linde: Klaudia Małusecka

Krogstad, adwokat: Tomasz Pilch

Troje małych dzieci Helmerów: Paweł Leśniak, Marcelina Chodnik, Adrian Łypik

Marianna, niania: Marta Wiewióra

Helena, służąca: Anita Łabędź

Posłaniec: Michał Franik

Realistyczne dzieła Ibsena mają charakter demaskatorski. W dramatach „Dom lalki” i „Hedda Gabler” komentował rzeczywistość i atakował fałszywą moralność. Był zwolennikiem równouprawnienia. Kobiety zaczynały odgrywać coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie. Ibsen lubił silne żeńskie charaktery. Żona opiekowała się Ibsenem, zarządzała jego czasem. O 900 rano musiał zasiąść przy biurku, by rozpocząć pracę. Przerwę miał o 1130, szli wtedy do Grand Cafe na drinka. Grand Cafe była miejscem spotkań artystów mieszkających w Oslo.

Młodzi miłośnicy teatru ćwiczyli, ćwiczyli. Gdzie jest linia? Do tyłu proszę i od początku – słyszeli od reżyserek. Kiedy już atmosfera na próbie zaczynała być napięta, w sukurs przyszła dyrektor ze słodyczą… i zabrzmiała muzyka z przedstawienia. Nastrój się poprawił. Po próbie generalnej, gdzie ćwiczono w kostiumach, usłyszałam o aktorach: „Grali zjawiskowo”. Onieśmielenie aktorów po wejściu na scenę przerodziło się w ogromną radość, że moment, kiedy można  stanąć  na scenie przed widzami w sztuce norweskiego dramaturga realizuje się.- Mam nadzieję, że naszą radość było widać w naszej grze, że osoby przyglądające się wszystkiemu odczuwały tę samą przyjemność jak my, występując – zauważa odtwórczyni roli Nory (Natalia Mirocha). Oklaski.- Łatwo się uczymy – mówią uśmiechnięci laureaci. Można odnieść wrażenie, że mimo ważkich wydarzeń na świecie zakrzowska szkoła żyje tylko tą galą, przygotowania do uroczystości trwają długo. Ale jest i inne oblicze gimnazjum, ta szkoła w tym samym czasie zajmuje się ważnymi społecznie tematami, jak wyzwania stojące przed młodymi w gminie Stryszów. Na co dzień poszerza horyzonty młodzieży, dba o rozwój osobowy wychowanków, daje wykształcenie, dzięki któremu uczniowie mogą się rozwinąć intelektualnie.

Ale, do gali. W środowe popołudnie 25 marca 2015 roku uroczystość jak zwykle rozpoczęła dyrektor Janina Paszta od powitania gości. Dla laureatów było to ciekawe doświadczenie. Pytanie, co z nim uczynią. Pozostaję z nadzieją, że wykorzystają je, by przyjrzeć się też prawdziwemu światu z bliska. RS

NORA Wkrótce nastanie wiosna (…). Tak, tak, cudownie jest żyć i być szczęśliwą!

 

 • Add to Phrasebook
   
  • No word lists for Latvian -> Polish...
    
  • Create a new word list...
 • Copy

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. rtm. Witolda Pileckiego
w Zakrzowie

34-145 Zakrzów 131

tel. 33 879 74 87

email: szkola@spzakrzow.edu.pl

©2024 Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Zakrzowie

Szukaj