„Wielkim i Małym. Poetyckie zaduszki” 31 października 2013

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W październiku z buków i jaworów w ciszy spływają liście o najpiękniejszych barwach. Dni już krótsze…

Poprzez złoto-czerwoną firankę jesiennych liści widać drzewa – szaro-czerwone o tej porze roku. W scenerii jesiennego parku w przeddzień Wszystkich Świętych, święta zadumy nad śmiercią, 31.10.2013r., spotykamy się w „Pileckim” na Poetyckich Zaduszkach. Na scenie wystawiamy montaż słowno-muzyczny „Wielkim i Małym”, który jest wyrazem naszej pamięci o tych, co nie ze wszystkim umarli.

Na samym początku muzyka klasyczna – delikatna, cicha.

Podczas piosenki „Wszystko, co piękne” Grzegorza Turnaua przechodzą przez scenę osoby występujące, jakby przechodziły spacerkiem przez park. Jedni niosą parasole, ktoś przysiadł na ławce i czyta książkę, dziewczyny zbierają liście…

„Wielcy i mali odchodzą w dal / pozostawiając smutek i żal / niezapomniani / niepowtarzalni / gdzieś tu głęboko… zostaną w nas (…)”.

Scena pustoszeje, pojawia się dziewczyna z parasolem i recytuje wiersz Jana Twardowskiego „Śpieszmy się”. Z ukrycia wyłaniają się „duchy”. Na twarzach mają maski jednakowe. Przechodzą powoli przez scenę. Gdy nieruchomieją, na scenę wchodzi chłopak. Rozgląda się, siada na ławeczce i deklamuje wiersz Jana Twardowskiego „Wiem, że gdzieś jest taki cmentarz”. Następnie wstaje i odchodzi. Wtedy dziewczyna – jedna z zastygłych postaci – dotyka jego ramienia. Chłopiec odwraca się gwałtownie jakby poczuł ten dotyk… ale chociaż ma ukochaną przed oczyma, nie dostrzega jej.

Kolejna odsłona „WIELKIM I MAŁYM” należy do matki i syna (Stefania Baczyńska i Krzysztof Kamil Baczyński), ich spotkanie odbywa się m.in. w wierszu „Elegia o… (chłopcu polskim)”. Na koniec matka i syn rozchodzą się w dwa przeciwne kierunki…

Pozostałe wiersze to osobiste wyznania, czyjeś wspomnienia…

Zasłuchani - czujemy wyraźnie, jak nietrwałe są fizyczne aspekty naszego życia, jak nieważne są materialne resztki tego, co po nas zostaje. Iluż pochłonęła już wieczność? Wszystko za nimi…

Wystąpili: Dziewczyna – Anna Piętoń, Chłopak I – Kacper Kowalczyk, Chłopak II – Tomasz Stanowski, Matka – Anna Kruk, Syn – Łukasz Czuba, Wiersze – osobiste wyznania: Klaudia Małusecka, Marta Kwartnik, Natalia Piwowarczyk, Marcin Wróbel i inni.

Piosenki: „Łatwopalni” Maryli Rodowicz, „Boso” zespołu Zakopower, „Zapal świeczkę…” Dżemu oraz „Zegarmistrz światła purpurowy” Tadeusza Woźniaka w wykonaniu chóru szkolnego.

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. rtm. Witolda Pileckiego
w Zakrzowie

34-145 Zakrzów 131

tel. 33 879 74 87

email: szkola@spzakrzow.edu.pl

©2024 Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Zakrzowie

Szukaj